Позитивните емоции стимулират развитието на мозъка му
Снимка: Guliver / iStock
Благодарение на позитивните емоции, мозъкът на майките започва да работи в синхрон с този на бебето, а това стимулира развитието на интелекта му.
Психолози от Кеймбриджкия университет с помощта на енцефалография проследиха какво се случва с мозъка на майката и какви сигнали изпраща той към бебето, когато те общуват. Оказва се, че в този момент мозъчните вълни (ритмично повтарящите се колебания в електрическата активност на мозъка) помежду им започват да се синхронизират. При това мозъкът на майката, подтикван от активността на мозъка на бебето, започва да пулсира в същия ритъм.
Когато майката е в добро настроение и гали, прегръща и целува бебето си, връзката между нейния мозък и този на детето, се засилва. А това от своя страна стимулира развитието на детския мозък.
„В този етап мозъкът на бебето и супер пластичен и може да се променя в зависимост от опита, който детето натрупва. С позитивното си отношение, ласки и нежен глас при общуването, родителите стимулират развитието на интелекта му“, обяснява водещата изследователка Вики Леонг.
В същото време, проучването доказа, че депресията на майката, може да се отрази негативно и да забави развитието, заради слабата връзка между мозъка на майката и на детето.
Когато майката е депресирана, тя общува с детето си сухо, без да влага емоции. Затова и то не получава от нея този емоционален заряд, който е така необходим за развитието му, обяснява Леонг.
Източник: deti.mail.ru
Уравновесените личности прекарват достатъчно време не само със самите себе си, но и със семейството, приятелите или партньора си.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари